Još jedan EJU juniorski kup, još jedno hrvatsko finale

Paralelno sa seniorskim Europskim igrama u Minsku ovog se vikenda održava i juniorski Europski kup u Mađarskoj. Prvog dana EJU Europskog juniorskog kupa u mađarskom Paksu za Hrvatsku su osvojene tri medalje. Iva Oberan i Lara Cvjetko u kategoriji do 63 kilograma priredile su još jedno hrvatsko finale, dok je Lara Kliba u kategoriji do 70 kilograma osvojila broncu.

Na ovogodišnjem EJU Europskom kupu u Paksu natječe se 451 judoka iz ukupno 29 zemalja. Ipak, jedna kategorija rezervirana je samo za Hrvatsku. Dominacija kategorije do 63 kilograma u juniorskoj konkurenciji nakon Leibnitza nastavila se i u Paksu. U austrijskom Leibnitzu početkom lipnja Iva Oberan priredila je finale s Katarinom Krišto, a ovaj ga je put priredila s reprezentativnom kolegicom Larom Cvjetko. Prije tri tjedna Oberan je u finalu poražena od Krišto, no ovaj je put otišla do kraja.

Oberan je do finala sve tri borbe dominantno riješila ipponima -  na strunjači je ukupno provela svega dvije minute i 13 sekundi. Redom je pobjeđivala Britanku Boby, Talijanku D’Isanto te Francuskinju Saint Ettiene. S druge strane Lara Cvjetko najprije je wazarijem i ipponom dominantno prošla Njemicu Wirth. Uslijedio je okršaj s braniteljicom naslova kupa u Paksu, Ukrajinkom Anastasiyom Antipinom. Nakon minute golden scorea aktivnija Cvjetko pobjeđuje na tri kazne i prolazi u polufinale. Tamo ipponom pobjeđuje Francuskinju Raniu Drid i prolazi u finale. Oberan i Cvjetko se kao reprezentativne kolegice vrlo dobro poznaju, pa je taktička borba bila za očekivati. Oberan je tijekom borbe bila aktivnija te je s tri kazne pobijedila Cvjetko - drugi je to put da Iva slavi u Paksu, 2017. zlato je na mađarskom kupu osvojila u kategoriji do 57 kilograma.

Lara Cvjetko nakon nezahvalnog petog mjesta u Leibnitzu ovdje može biti vrlo zadovoljna srebrom. Nakon sjajnih rezultata u kadetskom uzrastu i dvije europske kadetske medalje, Lari je ovo prva medalja s juniorskog EJU toura i prvi pravi iskorak u juniorskog konkurenciji.

Lara Kliba u kategoriji do 70 kilograma u zavidnoj je formi. Nakon zlata s Europskog juniorskog kupa u Lignanu i bronce iz Leibnitza, Kliba je u Paksu došla do još jedne medalje. Dan je otvorila ipponom protiv Britanke Chloe, a zatim je uslijedio šok protiv aktualne kadetske prvakinje Europe Martine Esposito. Lara je od Talijanke izgubila u 16 sekundi, no drugu priliku repasaža odlučno koristi. Najprije wazarijem i ipponom prolazi Njemicu Stolze, a zatim wazarijem pobjeđuje i aktualnu kadetsku europsku medaljašicu Lobnik (SLO). U uzbudljivom i izjednačenom (wazari-wazari) meču za broncu s talijanskom predstavnicom Pedrotti Kliba baca ippon i osigurava treću medalju s EJU juniorskog toura ove sezone.

U kategoriji preko 78 kilograma plasman petog mjesta osvojila je bivša svjetska kadetska prvakinja iz Čilea Helena Vuković. Helena je u četiri borbe ostvarila dvije pobjede.

Robert Klačar je u kategoriji do 66 kilograma ostvario dvije pobjede u tri borbe, no u brojnoj konkurenciji (55 natjecatelja) nije ostvario pravo na repasaž.

Osim hrvatskih juniorskih predstavnika na drugom danu juniorskog kupa u Paksu, sutra na bjeloruskim Europskim igrama na strunjaču izlaze seniori Barbara Matić (-70 kg) te Dominik Družeta (-81kg). Dominik i Barbara su posljednji koji su osvojili europska odličja za Hrvatsku. Bilo je to prije dvije godine u Varšavi, kad su oboje bili brončani.