Nina Simić i Josip Berc brončani na Europskom kadetskom kupu u Kopru

Prvog dana Europskog kupa za kadete u slovenskom Kopru za Hrvatsku su osvojene dvije medalje. Brončano odličje u kategoriji do 52 kilograma osvojila je Nina Simić, a broncu u kategoriji do 66 kilograma osvojio je Josip Berc.

EJU kadetski kup Koper okupio je 458 judoka iz 25 zemalja.

Simić je dan započela dominantnom pobjedom protiv Njemice Marlen-Rezzan Ates. Brzim ipponom (59 sekundi) članica judo kluba Pujanke prošla je u četvrtfinale. U četvrtzavršnici za Ninu je u ovom trenutku prejaka bila slovenska predstavnica Ana Škrabl (wazari i tri kazne). U repasažu Simić ponovno pronalazi ritam - ippon nakon jedne minute borbe protiv Francuskinje Nastasie Gaudet te wazari i ippon u nešto manje od dvije minute protiv češke predstavnice Veronike Horakove osigurale su mladoj nadi splitskog kluba borbu za brončanu medalju. U svim borbama za medalje zrelost te iskustvo igraju presudnu ulogu, a Nina je sa svojih 15 godina u borbi za broncu upravo te kvalitete pokazala. Wazari i taktika čuvanja vodstva do kraja borbe pokazali su se dobitnom kombinacijom za Ninino prvo odličje na Europskom kadetskom touru.

Josip Berc svoj je put do bronce započeo s dvije snažne pobjede - ipponima unutar dvije minute svladao je Francuza Tristana Dufourta i srpskog predstavnika Vukasina Ostojića. U četvrtfinalnom ogledu poljski predstavnik Piotr Zender bio je spremniji, pa je Berca ipponom poslao u repasaž. Član judo kluba Zagreb se u repasažu odlično snašao - samo 12 sekundi bilo mu je potrebno da ipponom svlada Švicarca Gasparda Fischera, a nešto više od jedne minute trajala je pobjeda (ippon) nad Latvijcem Andrisem Dzemom kojojm je izborio borbu za brončano odličje. U borbi za medalju Josip je, baš kao i Nina pokazao da može taktički čuvati prednost - wazari i čuvanje prednosti do kraja borbe protiv francuskog predstavnika Clementa Maneta Bercu su donijeli njegovu, također prvu medalju na EJU kadetskom touru.

Nina Cvjetko je u kategoriji do 48 kilograma osvojila plasman sedmog mjesta s dvije pobjede u četiri borbe.