OBERAN I CVJETKO U ZAVRŠNICI GRAND SLAMA DO BITNIH BODOVA ZA OI

Utrka za Olimpijske Igre u Parizu 2024. nastavlja se od petka do nedjelje na IJF Grand Slamu u Azerbajdžanu, a Baku je grad prepoznatljiv po zavidnoj razini juda. Domaćin je to koji je organizirao 2018. godine Svjetsko prvenstvo i čak 10 World Judo Tour natjecanja od 2013. godine. Gostoprimstvo teče iz svake slavine i cijela je zemlja ponosna na postignuća svojih sportaša.

Bilo je dovoljno samo nekoliko minuta od početka natjecanja da se Heydar Aliyev Sport Arena popuni do posljednjeg mjesta dok dvoranom odzvanja zvuk Ippona natjecatelja iz 60 različitih država među kojima naravno ima i predstavnika Hrvatske.

Iako su prvi Hrvatski predstavnici na strunjaču izašli tek drugog dana natjecanja kada su na rasporedu bile ženske kategorije -63kg, -70kg odnosno muške -73kg, -81kg, već tada se Iva OBERAN pobrinula da imamo predstavnika u finalnom bloku.

Težak zadatak je imala Dubrovčanka u borbi za broncu kategorije -63kg, s druge strane bila je neugodna predstavnica zemlje izlazećeg sunca, Utana TERADA (JPN). Još jednom OBERAN je pokazala sjajnu fizičku pripremu, ali Japanka se bolje snašla u produžecima te sa zahvatom držanja došla do zlatnog boda koji joj je donio brončanu medalju.

Pet borbi za OBERAN na Grand Slamu, tri pobjede i dva poraza. Slavila je danas protiv Esmigul KUYULOVE (KAZ), Sara LISCIANI (ITA), Szofi OZBAS (HUN). Prvi poraz je upisala u četvrtfinalu protiv prve nositeljice kategorije, Britanke Lucy RENSHALL i na kraju u borbi za broncu protiv TERADE (JPN).

„Zadovoljna sam što sam pokazala danas kroz svoje borbe, mislim da sam bila koncentrirana tijekom cijelog dana što je bilo ključno do dolaska u borbu za medalju. Drugo peto mjesto u dva tjedna (op.a. Grand Slam Abu Dhabi), naravno da mi je žao radi poraza za brončanu medalju, ali to su novi bodovi i stvarno mogu biti zadovoljna kako sam odradila. Sada slijedi mala pauza, a onda pripreme za posljednji turnir u sezoni IJF Masters.“ – dodala je za kraj OBERAN.

Aktualna viceprvakinja svijeta Lara CVJETKO (-70kg) završila je današnji dan na sedmom mjestu. U posljednjoj borbi porazila ju je finalistica s OI Tokyo 2020. Austrijanka Michaela POLLERES. U eliminacijama je CVJETKO bila bolja od Irene PEDROTTI (ITA), Gunel HASANLI (AZE), dok je prvi poraz uslijedio u četvrtfinalu protiv Gabrielle WILLEMS (BEL).

„7.mjesto na Grand Slamu u Bakuu, dvije pobjede i dva poraza. Iako sam se dobro osjećala i dobro sam otvorila dan, pogreške u četvrtfinalu i u repasažu koštale su me polufinala odnosno borbe za broncu. Izgubila sam od predstavnice Belgije i Austrije dok sam u ranijoj fazi pobijedila Talijanku i Azerbejdžanku. Ne bih ništa posebno izdvojila, planovi za nastavak sezone su pripreme u Albaniji i Mađarskoj, za IJF Masters (op.a. TOP 16) u Jeruzalemu koji je ujedno i posljednji turnir za ovu sezonu.“ – kazala je Lara CVJETKO.

Novi itekako vrijedni bodovi na Svjetskog rang ljestvici za obje naše natjecateljice, Iva OBERAN osvojila je 360, dok je Lara CVJETKO pridodala pored svojeg imena 260 bodova.

Iako je našu delegaciju trebalo činiti sedam natjecatelja, na kraju je u Azerbajdžan otputovalo šest natjecatelja. Nažalost aktualna Europska U23 prvakinja Petrunjela PAVIĆ (-78kg) bila je primorana ostati u Hrvatskog radi pozitivnog testa na COVID-19.

Sutra nas očekuje nastup Zlatka i Marka KUMRIĆA u kategoriji do 100kg, dok će u ženskoj kategoriji preko 78kg nastupiti Tina RADIĆ.