RENATO ŠUNJERGA NAJBOLJI KONDICIJSKI TRENER U 2022.
U subotu 25. veljače na Kineziološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu održano je 21. izdanje Međunarodne konferencije „Kondicijska priprema sportaša“, na kojoj su sudjelovali brojni sportaši, treneri, sportski dužnosnici i stručnjaci iz raznih domena sporta , a obol ovom skupu dali su i gosti iz inozemstva.
Najpoznatiji gosti bili su čelnici Hrvaskog nogometnog saveza s izbornikom reprezentacije Zlatkom Dalićem. Zanimljiva iskustva podijelili su i Boštjan Nachbar, Francesco Cuzzolin, Mar Rovira, Julio Calleja Gonzalez, trener Jurica Golemac, bivši NBA igrač Gordan Giriček i brojni drugi stručnjaci.
Za najboljeg kondicijskog trenera u 2022. godini proglašen je član splitskih „Pujanki“, Renato ŠUNJERGA, koji već duže vrijeme radi s dvostrukom svjetskom prvakinjom Barbarom MATIĆ, Karlom PRODAN te mnogim drugim judašicama i judašima.
Renato ŠUNJERGA i Barbara MATIĆ - Photo: Gabi JUAN (EJU)
"Iskreno za mene je već vijest o tome da sam u konkurenciji za kondicijskog trenera godine bila veliko iznenađenje. Tajnik Udruge kondicijskih trenera Hrvatske Igor JUKIĆ, prof.dr.sc. je osoba koja je mi je putem telefonskog poziva obznanila da sam u nominaciji, a nedugo nakon je uslijedilo je i priopćenje od strane profesora kako sam dobitnik spomenute nagrade. Prethodno je kontaktirao Upravu kluba, odnosno Vladimira PRERADOVIĆA, te je preko njega došao do informacija kako radimo, ustrojstvo kluba i kako funkcionira cijelokupna sportska priprema, pa i dio kondicijske pripreme kao jedan od segmenata." - kazao je Renato ŠUNJERGA.
Renato ŠUNJERGA i Barbara MATIĆ - Photo: Gabi JUAN (EJU)
- Definitivno da! To nije mišljenje, to je činjenica. Trening anaerobne izdržIjivosti vjerujte mi malo tko voli, usudio bi se reci da ga mrze jer to je ipak tip trening koji je energetski izuzetno zahtjevna, nalazi se u onom gornjem rangu zahtjevnosti. "Famozne" skale su samo jedan od mogućih modaliteta razvoja anaerobe izdržljivosti, a mojim sportašima su posebno mrske jer ih redovito začinim dodatnim sadržajem. Koliko ću ih začiniti ovisi naravno o tome sto nam je cilj postići, no ako ćemo govoriti laički, da bi shvatili zahtjevnost ovakvog treninga- sumarno sportaš u 30 minuta napravi 120 katova maksimalnim ili submaksimalnim intenzitetom. U prosjeku za istrčavanje 14 katova im treba između minute i petnaest do minute i trideset sekundi. To vam je neka gruba računica, tek toliko da si predočite količinu rada koju izvrši sportaš u tako kratkoj jedinici vremena. Nije čest slučaj, no ipak doživljena situacija da tijelo na ovakav podražaj i doživljeno opterećenje reagira i povraćanjem. - dodao je za kraj ŠUNJERGA.
Još jedno je to u nizu veliko priznanje za Judo klub „Pujanke“ iz Splita na čelu s trenerom Vladimirom PRERADOVIĆEM i cijelim stručnim timom.
Iznimno posjećenu konferenciju suorganizacijski su priredili Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Udruga kondicijskih trenera Hrvatske, a u suradnji s - Hrvatskim olimpijskim odborom (HOO), ponajviše s njegovim Centrom za istraživanje i razvoj vrhunske sportske pripreme (CIRSP), te Hrvatskim nogometnim savezom, Hrvatskim košarkaškim savezom i Hrvatskim paraolimpijskim odborom.
(Tekst djelomično preuzet s www.hoo.hr/VK)