JUDO TJEDAN U ZAGREBU SE NASTAVLJA

Nastavno na prošli tjedan u kojem se održao jubilarni deseti IJF Grand Prix turnir u Zagrebu, na kojem se Hrvatska obogatila još jednom zlatnom medaljom osvojenom u kategoriji do 70kg koju je izborila Lara CVJETKO u finalu susreta s Barbarom MATIĆ, ovaj tjedan se u zagrebačkoj areni održava svjetsko kadetsko prvenstvo.

Prvi dan prvenstva započeo je u jutarnjim satima, a isti su obilježili porazi hrvatskih predstavnika u kategorijama 50 I 55kg. Kristijan BUTUĆI je predstavljao Hrvatsku u kategoriji do 50kg te je izgubio od Mukhamadali IBROKHIMZHONA rodom iz Kirgistana. Leon ŠUTEJ također je bio jedan od predstavnika hrvatske zastave te je isti ispao nakon prve borbe u kojoj se borio protiv Litvanca Adrisa JAKUBAUSKASA. U kategoriji do 55kg nas je predstavljao Mateo TOMAŠIĆ koji je ispao s natjecanja izgubivši prvu borbu protiv Shih-Kai CHIENA. U kategoriji -44kg nastupila je Martina TUČAJ koja je jedina od hrvatskih predstavnica upisala pobjedu danas, bila je bolja od predstavnice Turkmenistana Ejegyz GELDIYEVA ali već u drugom kolu je zaustavlja Begumnaz DOGRUYOL (TUR).

Kroz dan se posebno istaknuo europski kadetski prvak, Mahammad MAMISHOV. Azerbajdžanac se u kategoriji do 50kg susreo u polufinalu s Gruzijcem, Shotom BACHOSVILIJEM te je prije samog isteka borbe, ušao u finale. U borbi za finale, u istoj kategoriji, suočio se sa svojim prezimenjakom, Nihadom MAMISHOVOM, također Azerbajdžancem. Nihad je u okršaju s Nurbol ASKAROM (KAZ) bio bolji te na se na taj način uspio plasirati u finale prvog dana prvenstva, u kategoriji do 50kg pa su nas tako u finalu dočekali Mamishov (AZE) protiv Mamishova (AZE). Borba istih prezimenjaka je završila pobjedom Nihada Mamishova koji je osvojio zlatnu medalju svjetskog kadetskog prvenstva.

U zagrebačku arenu svratila je i dr.sc. Sanda ČORAK, predsjednica Hrvatskog judo saveza koja je prokomentirala samo natjecanje : ”Drago nam je da smo dobili mogućnost da nakon IJF Grand Prixa organiziramo i kadetsko svjetsko prvenstvo sa oko 570 natjecatelja iz 64 zemlje. Zaista smo sretni i smatramo da je to prvenstveno velika mogućnost za naše mlade natjecatelje da na svjetskom prvenstvu budu u svojoj zemlji, na svom tatamiju. Nadam se da ćemo imati dobre rezultate i da će se svi ugodno osjećati u Zagrebu I u areni te da ćemo biti ocijenjeni kao dobri domaćini.” – kazala je Čorak.

Osim toga, najavila je i europsko seniorsko prvenstvo koje se održava u travnju 2024.godine, u Zagrebu: - Vjerujem da će Europsko prvenstvo pokazati koliko možemo i znamo kada je riječ o sportu. Svaka sportska manifestacija privuče značajan broj natjecatelja, osoblja koje je pratnja te publiku koja dođe podržati svoje favorite te se uvijek ostvari značajan broj noćenja što je važno i za turizam grada, kao i zemlje. Nadam se da će Europsko prvenstvo donijeti neke veće brojeve u predsezoni iduće godine te da će biti dobra promocija grada kao ljetnog odmorišnog turizma.

Hrvatskim mladim predstavnicima u danima koji dolaze poručuje da daju sve od sebe, da ne osjećaju strah od velikog natjecanja i da budu sigurni da su dali sve od sebe, bez obzira što se od njih očekuje.

Posebno se istaknula i mlada Indijka, Oliviya DEVI HUIDROM, koja je u borbi protiv Slovakinje Kristine Lili KRIŽOVE osvojila brončanu medalju te dokazala da za veći uspjeh na velikim prvenstvima, natjecatelj ne treba dolaziti iz zemlje u kojoj judo važi za popularan sport.