HRVATSKA NAJUSPJEŠNIJA U LATVIJI

Proteklog vikenda, od 16. - 17. ožujka održao se Europski kup u Rigi, Latvija. Hrvatsku je predstavljalo osam judaša i judašica u konkurenciji od 313 judoka iz 26 zemlje Europe. Hrvatski judaši osvojili su 6 odličja čime su Hrvatsku pozicionirali na 1. mjesto u ukupnom poretku.

Zlato su osvojili Tihea TOPOLOVEC do 57kg (AJK „Mladost“ – Zagreb), Dominik DRUŽETA do 81kg (JK „Istarski borac“ - Pula) i Helena VUKOVIĆ +78kg (JK „Samobor“). Srebrna je Nina SIMIĆ do 63kg (JK „Pujanke“ - Split), dok su brončani Robert KLAČAR do 73kg (JK „Istarski borac“ - Pula) i Karla KULIĆ do 78kg (JK „Pujanke“ – Split).

Veliki povratak za Tiheu Topolovec

Vrijedi istaknuti veliki povratak hrvatske reprezentativke Tihee Topolovec članice Akademskog judo kluba "Mladost Zagreb" na borilišta svega pet mjeseci od operacije koljena.

Tihea je ukupno imala 4 borbe, a na putu do zlatnog odličja svladala je Izraelku Yuli SNIR, Nizozemu Veru RASPE, Yadziu MUENCH (GER) te u finalu Britanku Laninu SOLLEY.

U finalu kategorije -81kg Dominik Družeta savladao je Nizozemca Coena VAN WINDENA. Na putu do finala upisao je još četiri pobjede ipponima protiv Vladyslava KOLOBOVA (UKR), Iftacha BADASHA (ISR) i Randela PAASTELA (EST) i Meiirzhana ZHUMABEKA (KAZ). To je prva medalja za Družetu od IJF Grand Slama iz 2021. kada je osvojio srebro u Azerbajdžanu.

23-godšinja Samoborka i bivša svjetska kadetska prvakinja Helena Vuković zlato je osvojila u kategoriji preko 78kg pobjedama protiv Ruslane BULAVINE (UKR), Akerke RAMAZANOVA (KAZ) i Alessije GIORDIANO (ITA).

Simić je nastavlja nizati rezultate u kategoriji -63kg, nakon poraza u finalu protiv Nizozemke Sache BUWALDA pripalo joj je srebro. U eliminacijskim borbama je savladala Zulhumar DASHKINOVU (TKM), Bettinu BAUER (GER) i Josie STEELE (GBR).

U muškoj konkurenciji do 73kg 24-godišnji Robert KLAČAR osvojio je brončanu medalju. U borbi za treće mjesto, koja mu je bila ujedno i sedma borba za vrijeme natjecanja, savladao je Talijana Giovannija ZARACU. U jutarnjem djelu natjecanja bio je bolji od Bekassyla BEISEMBAYEVA (KAZ), Roope KORHONENA (FIN), Emils POTAPOVS (LAT), Petera TOMASA (GER), Roberta HASANHAIEVA (UKR) dok je poraz upisao protiv Kazahstanca Dastana SHAYAKHMETOVA.

Splićanka Karla Kulić u borbi za broncu kategorije -70kg je bila bolja od Nizozemke Sare HECTOR. Ranije je upisala još dvije pobjede te poraz. Bolja je bila protiv Anastassiye MOROZOVE (KAZ) i Maye RIBEIRO NOVAIS (SWE), poražena je protiv Annemarijne PLOEGER (NED).

Ovi seniorski rezultati odlična su najava za nadolazeće Europsko prvenstvo koje se ove godine održava u Zagrebu od 25. - 28. travnja 2024. Ulaznice su dostupne na https://www.entrio.hr/event/europsko-judo-prvenstvo-zagreb-2024-17540