PULJIZ SREBRNA U ZAGREBU: „BAŠ MI JE DRAGO ŠTO SAM OVDJE OSVOJILA MEDALJU“

Svjetska judo turneja vratila se u zagrebačku Arenu. Jedanaesto izdanje IJF Grand Prix-a u Hrvatskoj nije moglo bolje započeti, a za to su se pobrinule Ana Viktorija PULJIZ (JK „Solin“) i Tihea TOPOLOVEC (AJK „Mladost“ – Zagreb) u kategoriji -57kg koje su došle do same završnice.

22-godišnja Solinjanka po prvi puta ikada nastupila je u kategoriji -57kg i odmah finale! U borbi za zlatnu medalju susrela se protiv ovogodišnje osvajačice pariškog Grand Slama Faize MOKDAR (FRA) koju je toliko dobro izmučila da je borba otišla u golden score. U produžecima se Mokdar nešto bolje snašla, te nakon nešto više od minute i pol pobijedila Puljiz bacanjem na wazari.

„Iskreno, predivan je osjećaj, nova kategorija i doma u Zagrebu! Da mi je netko nudio i manje od ovoga bila bi sretna, a kamoli tek finale tako da ne mogu biti sretnija. Žao mi je finala, jako respektiram ovu protivnicu, Francuskinju, s obzirom na to da ima brutalne rezultate, ali nekako cijeli dan se borim s novim protivnicama na koje nisam navikla. Sve mi je novo i baš zato sam išla opušteno jer mene nitko ne zna u kategoriji.“ – započela je Puljiz.

Zagrebački grand prix, kako je bilo nastupati za medalju...

- Stvarno predivno, baš mi je drago što sam ovdje osvojila medalju. Što sam otvorila natjecanje u novoj kategoriji medaljom, pred domaćom publikom, pred mamom i tatom. Ne može bolje!

U preliminarnim borbama Puljiz je danas upisala čak četiri pobjede. Bolja je bila protiv Kitti KOVACS (HUN), Pleuni CORNELISSE (NED), Beatriz COMANCHE (BRA i Flaxe LOXHE (KOS).

„Jako sam ponosan na Vikicu, malo mi je žao finala jer je bila bolja, trebala je pobijediti i osvojiti to zlato, međutim ponosan sam jer je promijenila kategoriju (op.a. U52kg -> U57kg) nakon ovog olimpijskog ciklusa i već pokazala da pripada samom svjetskom vrhu i u novoj kategoriji. Sutra svakako očekujemo još poneku medalju, imamo jako dobra imena. Nadamo se dvije medalje barem sutra, vidjet ćemo što bude, ovo je judo, ali nadamo se najboljem.“ – kazao je glavni trener ženskih reprezentacija Dragan CRNOV.

U borbi za broncu kategorije -57kg borbu Tihea Topolovec susrela se s Kosovarkom Flakom LOXHA. Topolovec je bila u poziciji ponuditi drugu medalju Hrvatskoj i bila je na dobrom putu da to učini nakon što je postigla waza-ari sa sumi-gaeshijem, odnosno požrtvovnim bacanjem, ali tada je uhvaćena na tatamiju u zahvatu držanja.

„Pošto sam imala malu pauzu i odmor, zadovoljna sam svojim borbama danas. Ovo mi je općenito prva borba za medalju na Grand Prixevima, prije toga nisam bila na toj razini u borbi za medalju. Zadovoljna sam na kraju dana, ali mislim da sam mogla i bolje proći.“ – kazala je Topolovec.

26-godišnja Zagrepčanka je ranije upisala dvije pobjede i poraz. Bolja je bila od Pihle MATIKAINEN (FIN) i Nike TOMC (SLO), dok je poražena protiv Francuskinje Marthe FAWAZ.

Bolji dan za hrvatski judo nije mogla poželjeti niti osvajačica zlatnog odličja iz Pariza Barbara MATIĆ (JK „Pujanke“ – Split) koja gromoglasno bodri svoje kolege iz reprezentacije s tribina te je u konačnici dodijelila kolegici iz reprezentacije Puljiz.

Prije finalnog bloka, Hrvatski judo savez uručio je priznanja izvanrednim pojedincima koji su pokazali izuzetnu vještinu, predanost i ustrajnost u judo sportu. Priznanja su uručena Marijani MIŠKOVIĆ-HASANBEGOVIĆ (-63kg), Tomislavu MARIJANOVIĆU (-81kg) , Dominiku DRUŽETI (-81kg), Karli PRODAN (-78kg), Ani Viktoriji PULJIZ (-52kg), Lari CVJETKO (-70kg), te olimpijskoj pobjednici Barbari MATIĆ (-70kg).

U muškoj kategoriji -66kg nastupili su Dani KLAČAR (JK „Istarski borac“ – Pula) i Nikola ZOROTOVIĆ (JK „Kaštela“ – Kaštel Sućurac) te obojica završili dan s pobjedom i porazom. Klačar je u prvom kolu savladao Austrijanca Marcusa AUERA dok je u drugom kolu poražen protiv Ruslana PASHAYEVA (AZE). Zorotović je pobijedio Carlosa SOTILLA GOMEZA (ESP), a poraz je upisao protiv Zhanarysa RAKHMETKALIJA (KAZ).

Borna LASIĆ (JK „Pinky“ – Velika Gorica) borio se u kategoriji -60kg, a dan je završio s upisanim porazom protiv Japanca Hayata KONDA.