ZLATKU MATEŠI SEDMI MANDAT, SANDA ČORAK I BARBARA MATIĆ DOPREDSJEDNICE HOO-A

Novi (stari) predsjednik za svoje dopredsjednike izabrao je predsjednika Kluba olimpijaca Željka Jerkova, predsjednika HNS-a Marijana Kustića, predsjednicu Hrvatskog judo saveza Sandu Čorak te olimpijsku džudašku pobjednicu Barbaru Matić – piše Dražen Brajdić, novinare Večernjeg lista.

Kao novi (stari) predsjednik, Mateša je za dopredsjednike predložio predsjednika Kluba olimpijaca Željka Jerkova, predsjednika HNS-a Marijana Kustića, predsjednicu Hrvatskog judo saveza Sandu Čorak i džudašku olimpijsku pobjednicu Barbaru Matić. A u novoj sportskoj Vladi Mateša je poželio (i dobio) Kolindu Grabar Kitarović (članica MOO-a), Ivan Veštić (atletika), Tomislav Grahovac (rukomet), Valentina Bifflin (odbojka), Perica Bukić (vaterpolo), Anto Nobilo (tekvondo), Miho Glavić (skijanje), Srećko Ferenčak (skvoš), Zlatko Taritaš (jedrenje), Željko Kisić (veslanje), Zoran Primorac (stolni tenis), Nikola Rukavina (košarka), Mario Možnik (gimnastika), Zdravko Marić (tenis), Damir Knjaz (golf), Marijo Možnik (gimnastika) te Snježana Jurić i Mario Meštrović iz lokalnih sportskih zajednica.

Photo: Goran STANZL (Pixell)

Zlatko Mateša, dugogodišnji predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora, odlučio se kandidirati za još jedan mandat na čelu krovne nam sportske kuće. Bivšem hrvatskom premijeru godine (75) očito nisu nikakva smetnja a smetnje nije bilo niti na izbornoj Skupštini Hrvatskog olimpijskog odbora na kojoj nije imao protukandidata. Mateša se posla predsjednika HOO-a prihvatio 2002. godine, nakon što je abdicirao njegov prethodnik Zdravko Hebel. A Hebel je, da podsjetimo, bio taj koji je naslijedio, bolje reći smijenio, Antuna Vrdoljaka. Naime, profesor Hebel (negdašnji vaterpolski vratar), godinama je bio Vrdoljakov dopredsjednik no kada se stvorila kritična masa protiv uglednog filmskog redatelja na čelu krovne sportske kuće, Hebel je zasjeo na čelno mjesto. No, na njemu se nije dugo zadržao i na scenu je, na pola njegova mandata, stupio sadašnji predsjednik.

Štoviše, bila je to, košarkaškim žargonom rečeno, kontra jedan na nula. Polaganje za koš bez ikakvih prepreka jer ugođaj je bio takav da se nitko nije usudio ući u protukandidaturu. A i da jest vjerojatno ne bi imao izgleda jer Mateša očito dovoljno dobro radi svoj posao da ga skupštinari HOO-a smatraju najboljim mogućim kandidatom. Uostalom, o tome svjedoči i rezultat glasovanja a Mateša je izabran jednoglasno. Matešu je predložio Hrvatski rukometni savez a Izborna komisija je ustvrdila da kandidat udovoljava kriterijima. Nakon što su skupštinari, sukladno Statutu, bili suglasni da se glasuje javno, predsjednik Radnog predsjedništva Mladen Pavićević proglasio je Matešu predsjednikom i bez glasovanja. Na to je upozorio njegov kolega odvjetnik Toni Nobilo pa se obavila i ta formalnost.

- Kad 74 nacionalnih saveza potpišu nešto za vas mora vam biti drago. Ja vam sada neću govoriti o tome što smo napravili nego što nas čeka a pred nama su izazovna vremena. Prvi problem su demografska ograničenja jer danas u Hrvatskoj imamo svega 720 tisuća stanovnika dobi do 19 godina. Kako da s tako malo djece zadržimo razinu koju imamo danas, da na Olimpijskim igrama ostanemo među 15 posto najuspješnijih među 206 zemalja - kazao je Mateša u svom nastupnom govoru i dodao:

- Ne možemo svi raditi na tome da bude više djece ali moramo koristiti neke druge metode s kojima ćemo više djece privući u klubove. I da to za njihove roditelje ne bude financijski teret pa ćemo to pokušati izvesti s vaučerima, kao što je u Njemačkoj, s kojima se djeca upišu u klubove a onda to država klubovima kompenzira. Inače, nama nisu problem nacionalni savezi i reprezentacije ali jesu klubovi koji su na izdisaju i njima najviše može pomoći gospodarstvo. A da bi ono pomoglo klubove to im mora biti financijski atraktivno. Moramo insistirati na tome da porezni tretman ulaganja u sport bude atraktivniji.

Photo: Goran STANZL (Pixell)

Neko vrijeme se pričalo da se dosadašnji predsjednik nećka oko toga da li da se prihvati još jednog olimpijskog ciklusa no ipak je odlučio ići dalje. Uostalom, zašto i ne bi ako se osjeća fizički i mentalno dobro i ako nema ozbiljne opozicije. A i tko bi mu oponirao na argument da su za vrijeme njegova vodstva hrvatski sportaši osvojili 48 olimpijskih medalja. A svih ovih godina, u prigodi reizbora, Mateša je samo jednom imao opasna rivala. Nije to bio pokojni Luciano Sušanj (također protukandidat jednog zgodom) nego Ivica Stošić Miočić, dotadašnji glavni tajnik HOO-a, koji je iz uloge prvog operativca poželio preseliti u glavnu predstavničku ulogu. I nije mu puno nedostajalo, tek par glasova, da to i ostvari.

OSTALA TIJELA HOO

Predsjednici odbora:

Sanda Čorak (ljetni olimpijski sportovi)

Miho Glavić (zimski olimpijski sportovi)

Zlatko Mateša (neolimpijski sportovi)

Mario Meštrović (lokalne sportske zajednice)

Nadzorni odbor:

Ivan Jelenčić, Fernando Kirigin, Goran Kovačić, Stjepan Krznarić i Romeo Vrečko

Etički odbor:

Andrea Vrbik, Siniša Lučić, Mario Dokmanić, Krešimir Koketi, Martina Zubčić Dušak