AKADEMSKI JUDO KLUB MLADOST DOBITNIK „GODIŠNJEG PRIZNANJA SPORTSKIM KLUBOVIMA, SPORTAŠIMA I SPORTSKIM DJELATNICIMA ZA DOPRINOS U OBRANI REPUBLIKE HRVATSKE"
Zagreb, 22. siječnja 2025. - Na svečanosti u Zagrebu Hrvatski olimpijski odbor je, u suradnji s Ministarstvom hrvatskih branitelja, premijerno dodijelio „Godišnje priznanje sportskim klubovima, sportašima i sportskim djelatnicima za doprinos u obrani Republike Hrvatske".
Svečanost su prigodnim obraćanjem otvorili predsjednik HOO-a dr. sc. Zlatko Mateša, ministar turizma i sporta Tonči Glavina te dopredsjednik hrvatske Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, koji je bio i u svojstvu izaslanika premijera Andreja Plenkovića.
Photo: HOO
- U mjesecu kada obilježavamo međunarodno priznanje Republike Hrvatske i međunarodno priznanje HOO-a, nema bolje prilike nego ujediniti to u jedan događaj i posvetiti ga onima koji su zaslužni za sve ovo što danas imamo. Drago mi je da je naš dopredsjednik Vlade i ministar branitelja pristao na utemeljenje ovog priznanja, a jednako tako drago mi je i da su nam u tome podršku dali generali Lucić i Markač. Oni su u ime povjerenstva iznijeli teret ovog izbora i vjerujem da će svakog siječnja tako biti kada se bude održavala ova ista svečanost - kazao je predsjednik HOO-a Zlatko Mateša, nakon što je govor počeo pozivom na minutu šutnje za sve poginule branitelje.
Photo: Glas Istre
U vrijeme vojno-redarstvene akcije Oluja, u postrojbama Hrvatske vojske, nije bilo sportaša međunarodnog ranga jer njihova je zadaća bila baviti se sportom i svojim medaljama svijetom širiti glas o Domovinskom ratu.
A u njemu su, u vrlo značajnim ulogama i s nemalim vojnim uspjesima, sudjelovala i dvojica bivših džudaša zagrebačke Mladosti - Josip Lucić, na početku rata zapovjednik MUP-ove jedinice za posebne namjene, a nakon rata načelnik Glavnog stožera HV te Mladen Markač, zapovjednik Antiterorističke jedinice Lučko.
Njihova doprinosa Domovinskom ratu prisjetili smo se u društvu njihovog bivšeg klupskog kolege Nevena Šavore, diplomiranog kineziologa koji danas obnaša dužnost ravnatelja Odjela za istraživanje i unapređenje razvojnih programa HOO-a.
– Mi džudaši bili smo i još uvijek smo jako ponosni na njih dvojicu. I dok je Markač u policiji bio od 1981. godine gdje je radio kao instruktor borilačkih vještina, Lucić je tada radio na katedri za džudo na Kineziološkom fakultetu i sve je iznenadio što je iz komfora sveučilišnog profesora otišao na ratište.
Photo: VL
Istovremeno, na KIF-u je formirana dobrovoljačka jedinica za posebne namjene MUP-a kasnije nazvana MIG. Nju su osnovali profesori Branimir Kuleš (džudo) i Josip Marić (hrvanje) i bila je to jedina vojna postrojba studenata na Sveučilištu u Zagrebu. Njoj se priključio i Šavora, ali nije s kolegama otišao u prvu akciju postrojbe, na Velebit, već se morao javiti na Pantovčak.
– Sjećam se da sam u to vrijeme držao straže na faksu, ali i da sam za jednu autokuću dovozio nove automobile iz Njemačke što mi je u to vrijeme bio vrlo unosan posao. Jednoga dana, baš kada sam nešto gledao na faksu, pojavili su se ljudi iz Ureda predsjednika Republike koji su tražili nekoga za instruktora borilačkih vještina u odjelu zaštite predsjednika.
Kada sam već i zaboravio na tu ponudu, negdje u studenom 1992. dobio sam telefonski poziv da dođem gore i da se javim za posao pa tu više nije bilo nazad.
Nakon šest mjeseci provjere, dobio sam ju istipkanu na devet stranica, no posao instruktora nisam preuzeo jer su tada krenuli predsjednički izbori pa parlamentarni izbori, a predsjednik Tuđman bio je vrlo angažiran i zauzet. U ljeto 1993. postao sam načelnik operativno-nastavnih poslova, što znači da nisam bio predsjednikova osobna zaštita, ali sam sudjelovao u pripremi osiguranja predsjednikovih izlazaka na teren.
Član Akademskog judo kluba „Mladost“ Goran Lederer, judaš, fotograf i HTV-ov snimatelj poginuo je na radnom mjestu pogođen snajperskim metkom, snimajući hrvatske borce u akciji na brdu Čukur iznad Hrvatske Kostajnice 10. kolovoza 1991.
Dopredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved najprije je pozdravio sve nazočne hrvatske branitelje, a potom, između ostaloga, ustvrdio:
- Zahvaljujem na poticaju predsjedniku i glavnom tajniku HOO-a za pokretanju ovog priznanja kako se ne bi zaboravio izniman doprinos naših sportaša u Domovinskom ratu. Činjenici da u ovom mjesecu obilježavamo obljetnice međunarodnog priznanja Republike Hrvatske i priznanja Hrvatskog olimpijskog odbora, dodao bih i da se na današnji dan prisjećamo pobjedničke akcije Maslenica iz 1993. godine. Ako netko pita zašto ovo priznanje 30 godina nakon rata, moj odgovor je: nikad nije kasno iskazati zahvalu ljudima koji su zaslužni za našu slobodu. (vk/hoo - db/vl)