Adidas Europsko Juniorsko Prvenstvo - Poreč

Prije nekoliko vikenda održan je posljedni Europski kup u konkurenciji juniora za ovu sezonu.  Svrha svih dosadašnjih Europskih kupova bila je da se natjecatelji što bolje pripreme i pokušaju ostvariti status nositelja za Europsko juniorsko prvenstvo koje će se održati od 21. – 23.rujna u Poreču. Turneja Europskih kupova započela je u Ožujku ove godine u Portugalu, odnosno u Coimbri, a završila je prije nekoliko vikenda u Berlinu. Europsko prvenstvo je pod Visokim pokroviteljstvom Predsjednika RH gosp. Ive Josipovića.

Na Europskom prvenstvu nastupiti će: Denis Beljić -81kg - JK Lika (15.mj. ERL), Zlatko Kumrić -90kg - JK Student (28.mj ERL), Jurica Katić -100kg - JK Panda (9.mj ERL), Matej Grubiša -100kg - JK Istarski borac (39.mj ERL), te ženska reprezentacija: Beata Guszak -52kg - JK Lika (22.mj ERL), Tena Šikić -57kg - JK Lika (28.mj ERL), Maja Blagojević -63kg - JK Zagreb (26.mj ERL), Ana Kokeza -63kg - JK Pujanke (29.mj ERL), Barbara Matić -70kg - JK Pujanke (1.mj ERL), Monika Šarić -70kg - JK Pujanke (32.mj ERL), Brigita Matić -78kg - JK Pujanke (6.mj ERL) i Ivana Šutalo +78kg - JK Dubrovnik (2.mj ERL). *ERL - Europska ranking ljestvica

Od naših natjecatelja koji nastupaju na Europskom prvenstvu u Poreču svakako treba izdvojiti rezutate pojedinaca. Kao najuspješnija među odabranima svakako je Barbara Matić članica splitskih Pujanki. Barbara se okrunila Europskom kadetskom titulom 2010. godine, te je također osvojila dva brončana odličja na prvim Olimpijskim igrama mladih održanih u Singapuru također 2010. godine, te je prošle godine osvojila brončano odličje na Europskom juniorskom prvenstvu u Belgiji. Barbara Matić u 2010. proglašena je najvećom nadom Hrvatskog sporta, odnosno dobila je nagradu Dražen Petrović koju dodjeljuje Hrvatski olimpijski odbor. Prvu svoju "veliku" medalju Matić je 2009.godine osvojila broncu na Svjetskom prvenstvu do 17.godina u Budimpešti.

Njena mlađa sestra Brigita Matić, osvaja odličja gdje god stigne poput starije sestre. Ove godine osvojila je Europsku titulu u konkurenciji kadeta u Bar-u, Crna Gora, prošle godine bila je zlatna na EYOF-u u Trabzonu (TUR), te osvajačica brončanog odličja na EP u konkurenciji kadeta na Malti. Iako je još kadetkinja, Brigita je u ovoj godini osvojila par Europskih kupova u konkurenciji juniora, te svakako konkurira za medalju.

Ana Kokeza i Jurica Katić, oboje osvajači Europskih kadetskih medalja. Kokeza je osvojila srebrno odličje 2010.godine na Europskom prvenstvu u Teplicama (CZE), dok je Katić 2009. u Koperu na Europskom prvenstvu osvojio brončanu medalju. Treba napomenuti da je Katić osvojio prvu medalju za Hrvatsku u konkurenciji kadeta (m), te je u istoj godini osvojio broncu na EYOF-u koji se održao u finskom Tampere-u. Ovajač odličja na EYOF-u također je bio i Matej Grubiša, koji je osvojio srebrno odličje prošle godine u Trabzonu.

Od svih 14 turnira na Euro-turneji, Rusija je osvojila najviše titula. Sveukupno 25 titula osvojili su natjecatelji iz Rusije. Rusija je također osvojila sveukupno najviše medalja (97).
Top tri države sa najviše osvojenih zlatnih odličja su Rusija, Njemačka (20) i Francuska (18). Međutim, Nizozemska je država sa najviše izgubljenih finala, 20 izgubljenih od sveukupno 27 nastupa u finalima. Rumunjska je bila puno uspješnija, od 9 finala osvojili su osam, samo četri su osvojena od glavne zvijedze među juniorima, Alexandre Florian.

Ivana Šutalo (CRO), Fabienne Kocher (SUI), Nekoda Davis (GBR) i Laura Prince (NED) su jedine osvojile rekordnih 5 medalja od 15 natjecanja. Davis je uspjela osvojiti tri turnira, jedan manje od briljantne Florian (ROU).
Francuskinja Linsay Tsang Sam Moi nije imala previše sreće, pošto je bila poražena u tri finalne borbe, ali sa velikim podrškom  Olimpijske pobjednice iz Londona Lucie Decosse, ona će dobiti sve što treba za zlatnu karijeru. U muškoj konkurenciji Rusija je dominirala sa 20 zlatnih medalja, duplo više od Gruzije, koja se smjestila na drugom mjestu. U kategoriji -73kg judaši Rusije osvojili su 4 turnira, te pokazali da će aktualni Olimpijski pobjednik  Mansur Isaev (RUS) imati itekako dobru zamjenu ukoliko do toga dođe, te u kategoriji +100kg Rusija je također osvojila 4 turnira.

Njemačka je bila nezaustavljiva u ženskoj konkurenciji. Sa 12 osvojenih zlatnih medalja našli su se ispred Francuske (11) i Turske (8). Prošle godine Njemačka je također bila na vrhu ljestvice sa čak 16 zlatnih odličja. Na svjetskoj razini trenutno prolaze kroz teško razdoblje na svjetskim ili olimpijskim turnirima, gdje je jedino za sada Kerstin Thiele uspjela dosegnuti postolje, dakle dobro je znati da ima još kvalitetnih natjecateljica koje kucaju na vrata.

Prosjek godina natjecatelja koji osvajaju odličja je 17.5g godina, baš kao i proteklih godina. Od 294 medaljaša u ovogodišnjoj europskoj turneji, 9 natjecatelja je već osvajalo Europske titule do 20 godina. Fabienne Kocher (SUI) je jedina natjecateljica koja nastupa sa već osvojene dvije Europske medalje u konkurenciji juniora.

Adidas Europsko juniorsko prvenstvo biti će održano u Poreču od 21. – 23.rujna 2012.godine u sportskoj dvorani "Žatika". Ulaz je besplatan.

Organizator se također pobrinuo sa promotivne ponude smještaja za sve zainteresirane. Ponudu možete pronaći ovdje.