KATA JEDNAKOST

Tijekom ova dva dana, svjetla reflektora usmjerena su na Svjetsko prvenstvo u katama Abu Dhabiju 2023. Jedna od značajki događaja je da postoji mogućnost ravnopravnog sudjelovanja muškaraca i žena. Dr.sc. Sanda ČORAK, direktorica obrazovanja IJF-a i predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova posebno je zadovoljna tom mogućnošću.

Photo: IJF

„Judo je poznat u cijelom svijetu, ne samo zbog dinamične ljepote judo tehnika već i zbog svojih moralnih vrijednosti koje uključuju pristojnost, hrabrost, poštenje, čast, skromnost, poštovanje, samokontrolu i prijateljstvo. Judo poštuje ravnopravnost spolova na mnogo načina, pri čemu su muškarci i žene jednaki na tatamiju u pogledu pristupa, pravila i novčane nagrade. Imamo i natjecanje mješovitih ekipa u sklopu svakog svjetskog prvenstva, a od Tokija 2020. i na olimpijskim igrama

Još jedna vrlo važna i često zaboravljena činjenica tiče se natjecatelja u katama. Parovi na prvenstvima u katama mogu sudjelovati pokazujući stvarnu rodnu ravnopravnost i jednakost. Parovi mogu uključivati muškarca i ženu ili biti istog spola za bilo koju disciplinu. Također sam primijetila zanimljivu činjenicu za neke kate, poput nage-no-kate, da ako je par mješovit, žena često igra ulogu torija, više nego ukea.

Photo: IJF

Rekla bih da to nije zbog rodne politike, već zbog korijena kate i vrste pokreta i filozofije iza nje koja pokazuje sve korake judo tehnika i judo principa. Natjecanja u katama su stoga vrlo dobar način učenja juda, ali i vrlo dobra opcija za one judaše koji su završili svoju aktivnu shiai karijeru, bilo da su žene ili muškarci i međusobno se miješaju samo na temelju svog tehničkog znanja i sposobnosti, bez obzira na spol." – kazala je predsjednica HJS-a dr.sc. Čorak.

Drugog dana Svjetsko prvenstvo u katama u Abu Dhabiju nastavlja se s katame-no-katama U-23, ju-no-katama U-23, kime-no-katama i Kodokan goshin-jutsuom, i još jednom jednakost kata bit će savršeno poštovana.

Autor: Nicolas MESSNER (IJF)